Aladyn – B. Leśmian – O Aladynie i o lampie cudownej

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Aladyn – B. Leśmian – O Aladynie i o lampie cudownej, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Aladyn to zarazem główny i tytułowy bohater baśni Bolesława Leśmiana „O Aladynie i lampie cudownej”. Pochodzi z bardzo biednej rodziny. Jego ojciec – Mustafa – jest krawcem, a matka – Maruda – nie pracuje. Aladyn nie ma rodzeństwa. W chwili rozpoczęcia utworu chłopiec jest krótko przed swoimi dwunastymi urodzinami i razem z rodzicami mieszka w jednoizbowej chatce w Chinach.
Aladyn był bardzo leniwy. Kiedy skończył 12 lat, ojciec chciał wykształcić go na krawca. Chłopiec jednak nie był zainteresowany żadną pracą. Wolał całe dnie spędzać na dworze w towarzystwie lokalnych chuliganów. Obrazuje to cytat: „Aladyn był tak leniwy, że pracy unikał i dzień cały spędzał na gonitwach i zabawach z ulicznikami”. Jego ojciec nie mógł znieść faktu, że jego syn nie chce nauczyć się żadnego zawodu i podjąć pracy. Z tej rozpaczy zapadł na tajemniczą chorobę, na którą cierpiał 3 dni i 3 noce, a nad ranem czwartego dnia zmarł. Śmierć ojca nie zmieniła zachowania Aladyna. Chłopiec nadal spędzał czas poza domem na beztroskich zabawach. Nawet w obliczu głodu (ojciec był jedynym żywicielem rodziny) nie podjął pracy, mimo, że perspektywa braku jedzenia nie była dla niego przyjemna. Widać to w słowach jednego z jego kolegów: „Od czasu śmierci twego ojca posmutniałeś bardzo”. Warto zaznaczyć, że smutek Aladyna nie był spowodowany samą śmiercią ojca, ale brakiem pieniędzy, które ten przynosił do domu. To pokazuje, że chłopiec był nieczuły i brakowało mu empatii. Myślał tylko o sobie.
Aladyn był także bardzo naiwny. Pewnego dnia spotkał na swojej drodze czarodzieja Roeoendera, który wmówił mu, że jest bratem jego ojca. Następnie czarnoksiężnik powtórzył Aladynowi imiona jego rodziców, które uprzednio usłyszał od jego kolegów, i na tej podstawie bohater uwierzył w słowa maga. Nawet w momencie, kiedy matka powiedziała Aladynowi, że jego ojciec nie miał brata, chłopiec nie chciał w to wierzyć. Roeoender posłużył się podstępem, żeby zdobyć zaufanie bohatera i wykorzystać go do swoich celów. Dlatego też dał mu pieniądze i powiedział, że zrobi z niego kupca. Kupił mu także drogie szaty. To bardzo spodobało się Aladynowi. Głównie dlatego, że bycie kupcem od dawna było jego największym marzeniem: „Włócząc się z towarzyszami po mieście, przyglądałem się wystawom sklepowym i roiłem, że sam kiedyś będę właścicielem sklepu”. Taki zawód karmił też próżność Aladyna. Chłopiec długo przeglądał się w lustrze, a następnie przechadzał po mieście w drogich ubraniach i specjalnie zahaczał stopą o szatę, żeby przychodnie słyszeli jej szelest i mogli się nią zachwycać. Popisywanie się przed innymi ludźmi sprawiało mu dużo radości.
Kolejne dwie silne cechy osobowości Aladyna to upór i przekora. Jego matka miała o nim następujące zdanie: „Jest to największy leń, jakiego ziemia kiedykolwiek nosiła na sobie. A przy tym posiada tyle uporu i przekory, że ani groźbą, ani prośbą nie można wpłyną�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.