Chochlik – J. Słowacki – Balladyna

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chochlik – J. Słowacki – Balladyna, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Chochlik to istota, która od dawnych czasów istniała w kulturze polskiej. Według podań ludowych Chochlikiem nazywano złośliwego i psotnego duszka przybierającego postać niewielkiego stworka o długich nogach i lekko wydłużonych uszach. Inne źródła informują, że Chochlikiem nazywano czasem szatana.
Być może skojarzenie to podyktowane było jego złośliwym usposobieniem i niweczeniem ludzkich planów. W polskiej kulturze językowej słowo „chochlik” określa figlarny błysk w oku. Istnieje również utarty zwrot „chochlik drukarski”, który oznacza błąd w druku przeoczony podczas korekty a odkryty dopiero w gotowej publikacji.Postać Chochlika została wprowadzona przez Juliusza Słowackiego do dramatu pod tytułem „Balladyna”. Warto zauważyć, że życie i twórczość Juliusza Słowackiego przypada na epokę romantyzmu, w której dominowały irracjonalne motywy zaczerpnięte z ludowych wierzeń. W ówczesnych dziełach aż roiło się od duchów, zjaw i widziadeł ingerujących w ludzkie życie. Taką postacią jest też bohater mojej charakterystyki.
Chochlik to poboczny bohater dramatu. Należy do grupy bohaterów fantastycznych wykreowanych na kartach „Balladyny”. Niektórzy określają go w kategorii baśniowej, zapewne z uwagi na jego bliski związek z przyrodą. Wraz ze swoim przyjacielem Skierką służy złej nimfie wodnej Goplanie, która każdej wiosny budzi się z zimowego snu w położonym nieopodal Gniezna jeziorze Gopło.
W tym też rejonie przebywa Chochlik.
Juliusz Słowacki nie opisuje wyglądu Chochlika, jednak, posiadając w świadomości legendarny obraz tych stworzeń, wyobrażamy go sobie jako niewielkiego skrzata o elfich rysach twarzy i takiej też budowie ciała. Być może, jak większość tych postaci, sługa Goplany również posiada skrzydła, które pozwalają mu się szybko przemieszczać.
W przeciwieństwie do Skierki, Chochlik jest leniwą postacią nielubiącą wykonywać rozkazów swojej królowej, co sprawia, że często narzeka na przełożoną. Wszystkie zadania, które zostają mu powierzone, wykonuje niestarannie, bardzo często źle i niedbale.
W dramacie Juliusza Słowackiego czytelnik poznaje Chochlika, który z niechęcią oczekuje na moment obudzenia się Goplany, utyskując do swojego towarzysza, że zaraz po przebudzeniu będzie goniła ich do pracy. Mówi:
„Radzę ci, uciekajmy mój Skierko kochany,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.