Eos – w mitologii greckiej bogini jutrzenki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Eos – w mitologii greckiej bogini jutrzenki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Eos/ Jutrzenka/Aurora
Eos, której rzymskim odpowiednikiem została Aurora, była różnorodnie wyobrażana. Na podstawie jednego z wielu źródeł była grecką tytanidą, zgodnie zaś z innym- boginią jutrzenki i świtu z pierwszego pokolenia bóstw. Była córką Hyperiona (tytana światła i astronomii) i Thei (tytanidy wzroku i jaśniejącego nieba), siostrą Selene (tytanidy/bogini księżyca), jak i również Heliosa (tytana/boga słońca), wnuczką Gaji (ziemi) i Uranosa (nieba).
W większości przypadków prezentowano ją jako urokliwą, młodą kobietę o delikatnej urodzie. Nosiła na sobie jasnoróżowe bądź po prostu jasne szaty. Posiadała duże skrzydła. Palce miała w kolorze róż.
Już jako mała dziewczynka upodobała sobie moment pomiędzy zachodem księżyca a wschodem słońca. Codziennie więc, po zajściu swojej siostry Selene, zwiastowała otoczeniu wzejście brata Heliosa. Wylatywała wtedy ze wschodu, wynurzając się z fal, na swoim rydwanie zaprzężonym w parę złotych, białych lub różowych rumaków : Lamposa (świecący/jasny) i Featona (promienny/błyszczący). Kolory koni różnią się w zależności od źródła. Eos swój przelot kończyła, zanurzając się w falach na zachodzie po drugiej stronie widnokręgu. Delikatnie muskając niebo palcami, przeistaczała jego kolor z niebieskiego na czerwono-różowy lub różowy. Często więc była określana „różanopalca”. Uwielbiała chłonąć wzrokiem i słuchem budzenie się świata do życia- lubiła przysłuchiwać się piejącym kogutom, przyglądać się, jak zwierzęta powoli podnoszą swe główki, a kwiaty otwierają pączki.
Mężem Eos był Astrajos (tytan/bóg zmierzchu). Mieli razem dość dużą gromadę potomstwa, m.in. gwiazdy, Fosforosa (boga i uosobienie Gwiazdy Polarnej), Anemoi (uosobienie wiatru): Boreasza (boga wiatru północnego), Zefira (boga wiatru zachodniego), Notosa (boga wiatru południowego), Eurosa (boga wiatru wschodniego). Najprawdopodobniej jej potomstwem byli też Apeliotes, Kajkias, Lips, Skiron.
Wskutek przekleństwa, jakie Afrodyta rzuciła na Jutrzenkę, której nie podobało się zbliżenie Eos do Aresa, Eos

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.