Hestia – w mitologii greckiej opiekunka ogniska domowego

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Hestia – w mitologii greckiej opiekunka ogniska domowego, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Hestia- bogini ogniska domowego
Hestia była pierwszym dzieckiem Kronosa (tytana, który rządził światem, w czasach przed bogami olimpijskimi. Czasy te nazwał Złotym Wiekiem) i Rei (tytanidy macierzyństwa, płodności i opiekunki dzieci). Oznaczało to, że Hestia była również pierwszą boginią, która została połknięta przez swojego ojca, który obawiał się klątwy Uranosa dotyczącej obalenia go z tronu przez własne potomstwo i podzielenia jego losu. Hestia była siostrą Demeter (bogini urodzaju, płodności ziemi, zbóż, rolnictwa), Hery (bogini niebios oraz płodności, macierzyństwa, opiekunki małżeństw i rodzin), Hadesa (boga podziemnego świata zmarłych- Hadesu), Posejdona (boga mórz, żeglarzy, rybaków), Zeusa (boga niebios, najważniejszego ze wszystkich bogów) oraz przyrodnią siostrą Chirona/Chejrona. Chiron był najmądrzejszym i najbardziej cywilizowanym centaurem, który był mentorem wielu herosów – dzieci pół krwi powstałych ze związku boga i śmiertelnika, m.in. Jazona (syna Jazjona lub według niektórych podań Ajzona, a także przywódcę wyprawy Argonautów po złote runo). Był również mentorem Heraklesa (syna Zeusa i Alkmeny, który otrzymał zadanie wykonania 12 prac), Perseusza (syna Zeusa oraz Danae jak i również pogromcę Meduzy), Asklepiosa (syna Apollina oraz Koronis, a także boga medycyny), Atalanty (córki Iasosa bądź Schojneusa lub Majnalosa- według różnych podań, oraz pogromczyni dzika kalidońskiego), Achillesa (syna Tetydy oraz Peleusa jak i również bohatera wojny trojańskiej), Eneasza (syna Afrodyty i Anchizesa oraz pogromcę Sfinksa). Hestia była wnuczką Uranosa (nieba) i Gai (ziemi). W języku greckim Starożytnej Grecji jej imię oznacza ognisko domowe.
Wokół siebie roztaczał ciepło, a jej piękno było podziwiane przez mężczyzn. Nie podobały jej się jednak zaloty zakochanych w niej bogów: Posejdona, w późniejszym czasie również Apolla (boga muzyki) oraz Priapa. Poprosiła więc Zeusa, aby pozwolił jej na zachowanie czystości już na zawsze. Za jego zgodą bogini, tak jak Artemida (bogini księżyca i łowów) i Atena (bogini mądrości i sprawiedliwej wojny), złożyła

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.