Łęcka Izabela – B. Prus – Lalka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Łęcka Izabela – B. Prus – Lalka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Izabela Łęcka, bohaterka „Lalki” Bolesława Prusa, wielka miłość głównego bohatera tejże książki – Stanisława Wokulskiego. Inteligentna, młoda, piękna i dumna. Na kartach powieści ma lat dwadzieścia pięć. Niezwykła postać, która jest w stanie wywołać w czytelniku przeróżne emocje. Wywodzi się z arystokracji. Od dziecka rozpieszczana i przekonywana o własnej doskonałości. Została wychowana pod kloszem, nie zaznając nigdy prawdziwego życia, przez co można stwierdzić, iż padła ofiarą własnej grupy społecznej. Jej postać zostaje nam przedstawiona stopniowo, dzięki czemu z czasem możemy wyrobić sobie o niej konkretne zdanie. W tej pracy postaram się przybliżyć losy tej nadzwyczajnej figury.
Pierwszym skojarzeniem nasuwającym mi się na myśl o pannie Łęckiej jest jej wygląd. Kształtne niebieskie oczy, potrafiące spoglądać z rozmarzeniem, a także mrozić niczym lód, włosy koloru blond i średni wzrost, a do tego nienaganna talia. Dziewczyna cechuje się niespotykaną urodą, przez co podoba się wielu mężczyznom, którym pozwala walczyć o swoje względy.
Z pewnością mogłabym ją nazwać w tym momencie kochliwą, gdyż bardzo szybko potrafiła zadurzyć w aktorze Rossim, czy też skrzypku Molinarim. Jednak jej fascynacja ogranicza się do niewinnych flirtów i sfery marzeń. Najczęściej wspomina później mężczyzn w swym pokoju, przy pomniku Apollina, rozumiejąc, że z takiego czy innego powodu z żadnym z nich związać się nie może. Z czasem jednak jej konkurenci zaczynają się wykruszać, wpierw ze strachu przed odmową, następnie z powodu plotek o topniejącym majątku Łęckich. Sytuacja staje się do tego stopnia dramatyczna, że wybór panienki ogranicza się do marszałka i barona, dwóch podstarzałych bogaczy. Na szczęście dla niej pojawia się oczarowany jej urodą Wokulski.
Izabela jest także wielką romantyczką i, mimo że nie wierzy w małżeństwo z miłości, twierdzi nawet, że dla kobiety jest ono nieszczęściem, gdyż w tej instytucji najważniejsze są bogactwo i dobre urodzenie, to lubi sobie wyobrażać wielką miłość.
Panna Łęcka to kobieta inteligentna, jak na arystokratkę przystało. Zna język francuski i angielski. Wiele podróżowała po świeci, co sprawia, że zagraniczne trendy nie są jej obce. Dziewczyna jest także znakomitą aktorką co możemy zaobserwować np. podczas nagłego ataku migreny spowodowanego wiadomością, że jej ojciec grywa w karty z Wokulskim.
Z powieści dowiadujemy się, że matka Izabeli nie żyje, ale nie wiemy, kiedy i jak zmarła. Z resztą rodziny łączą ją raczej przyjazne stosunki. Bardzo kocha ojca, a kuzynkę, pannę Florentynę traktuje z życzliwością. Stara się być ostrożna wobec ciotki – Hrabiny Karolowej, ponieważ nie jest pewna jakie intencje jej przyświecają i czy rzeczywiście planuje pomóc w potrzebie, czy też robi to dla własnej korzyści. Z kolei Julian Ochocki, kuzyn Beli niezmiernie nudzi ją swym naukowym jazgotem.
Opinie ludzi o pannie Łęckiej są podzielone np. Rzecki pisze w swoim pamiętniku „Cóż panna Łęcka? ani umywała się do Stawskiej!”. Doktor Szuman z kolei stwierdza: „Piękna, rozpieszczona, ale bez duszy. Dla niej Wokulski tyle wart, o ile ma pieniądze i znaczenie: jest dobry na męża, naturalnie, w braku lepszego. Ale na kochanków to już ona wybierze sobie takich, którzy do niej więcej pasują”. Za to opinia Wokulskiego jest niepewna. Raz dostrzega wszystkie jej wady i dziwi się samemu sobie, jak może kochać tak zapatrzoną w siebie kobietę z kolei już po chwili utożsamia ją z aniołem bez jakiejkolwiek skazy. Dla Łęckiej Stanisław mógłby poświęcić wszystko. Tylko po to by ją zdobyć płaci sporą sumę na ochronkę ciotki Izabeli, zakłada spółkę do handlu ze Wschodem, zaczyna pojawiać się na spotkaniach organizowanych przez szlachtę i arystokrację, uczy s

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.