Miętalski – W. Gombrowicz – Ferdydurke

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Miętalski – W. Gombrowicz – Ferdydurke, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Miętalski to bohater powieści pod tytułem „Ferdydurke” autorstwa Witolda Gombrowicza.
Koledzy w szkole na Miętalskiego mówią „Miętus”. Jest to jeden z uczniów w szkole, który sprzeciwia się istniejącym w niej zasadom. Wie, że system jest beznadziejny i nie zamierza się podporządkować. Staje się przy tym chuliganem. Kilkoro uczniów podąża za nim i widzi w nim „lidera”. Miętus jest zupełnym przeciwieństwem Syfona, który jest najpilniejszym uczniem w klasie. Syfon na lekcje zawsze jest przygotowany i zachowuje się przyzwoicie. Ich konflikt jest widoczny gołym okiem. Wkrótce pomiędzy nimi dochodzi do pojedynku na miny. Miętus, jak przystało na niego, prezentuje miny brzydkie, nic nie wyrażające, mające na celu jedynie obrzydzenie rywala. Z kolei jego przeciwnik prezentuje miny piękne, chce za ich pomocą coś przekazać. Rozgrywkę wygrywa Syfon, ale oburzony tym faktem Miętus natychmiast go uświadamia. Dokonuje na nim „gwałtu przez uszy”. Mimo sprzeciwu Miętusa do panujących norm i procesu „upupiania”, czyli nadawania formy, przyjmuje on formę niedojrzałego młodzieńca. Takich uczniów właśnie chce stworzyć szkoła. Niedojrzałość Miętusa wynika między innymi z tego, że rozwiązuje on swoje problemy za pomocą przemocy. Nie potrafi normalnie rozmawiać i nie szanuje zdania innych, jeśli jest ono inne niż jego. Zachowuje się, jakby zawsze miał rację, a nie jest to prawda.
Miętus bardzo często przeklina, przez co ujawnia swoje chuligaństwo. Spożywa również alkohol, co jest wyrazem buntu. W swoim życiu wciąż poszukuje autentycznoś

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.