Biomasa

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Biomasa, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Biomasa to frakcje produktów, odpady, a także pozostałości przemysłu, które są podatne na rozkład biologiczny. Klasyfikacja biomasy uwzględnia biomasę stałą, gazową i ciekłą. Biomasa obejmuje substancje, w których znajduje się węgiel pochodzenia organicznego. Stanowi najstarsze odnawialne źródło energii. Biomasa jest także definiowana jako odpad pochodzący z gospodarstw domowych, pozostałości po przycinaniu zieleni miejskiej. Z pojęciem biomasy wiąże się termin biopaliwo – oznaczający każdy typ paliwa uzyskiwany z biomasy.

Odmiana przez przypadki
M. biomasa/biomasy
D. biomasy/biomas
C. biomasie/biomasom
B. biomasę/biomasy
N. biomasą/biomasami
Msc. biomasie/biomasach
W. biomaso/biomasy

Biomasa ma największy potencjał energetyczny, gdyż znajduje się w niej większość energii, którą można pozyskać ze źródeł odnawialnych. Stosowanie biomasy nieprzetworzonej wiąże się jednak z wieloma problemami technicznymi i eksploatacyjnymi w kotłach opalanych węglem. Biomasa może być spalana w różny sposób, dużą sprawnością w czasie procesu spalania i stabilnymi warunkami pracy. Drugim sposobem spalania jest współspalanie wraz z węglem. Ten sposób jest bardziej popularny, gdyż powoduje, że biomasa jest wykorzystywana w najlepszym stopniu i stopień konwersji zawartej w niej energii chemicznej na energię elektryczną jest najwyższy.
Wśród roślin energetycznych można wskazać wierzbę wiciową Jest to krzewiasty gatunek, który osiąga wysokość do 8 m. Jej charakterystyczną cechą jest szybki wzrost. Problem może stanowić duża wilgotność biomasy, dlatego przed spaleniem konieczne jest jej wysuszenie. Wartość energetyczna tony masy drzewnej wynosi 4,5 MWh. Roślina może być wykorzystywana do produkcji biometanolu. Wierzba ma zdolności fitoremediacyjne, można ją wykorzystywać w oczyszczaniu gleb z metali ciężkich. Najlepiej rośnie na podmokłych glebach, konieczne jest jej intensywne nawożenie. Do celów energetycznych możne być wykorzystywany także ślazowiec pensylwański. Można go uprawiać na glebach średniej i niskiej jakości, na nie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.