Chemia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chemia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Chemia

Słowo chemia pochodzi od greckiego χυμεία (chymeía), oznaczającego tworzenie płynów. Jest to nauka przyrodnicza, która bada naturę, właściwości i przemiany, które zachodzą pomiędzy substancjami. Chemia w języku codziennym może oznaczać także pozytywne relacje między ludźmi.

Synonim:
Chemia jako relacje międzyludzkie: pociąganie, pozytywne relacje, przyciąganie, zakochanie, miłość.
Chemia jako rodzaj nauki: nauka badająca substancje, wiedza.
Chemia jako rodzaj leczenia: chemioterapia, chemoterapia.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) chemia
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) chemii
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) chemii
Biernik (Kogo? Co? Widzę) chemię
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z chemią
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o chemii
Wołacz (O!… witaj!) chemio

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) chemii
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) chemii
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) chemiom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) chemie
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z chemiami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o chemiach
Wołacz (O!… witajcie!) chemie

Chemia jest nauką, która zajmuje się, badaniem substancji, ich właściwości oraz zależności. Przemiany substancji, wynikają z praw, według których, atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w bardziej bądź mniej trwałe związki chemiczne. A także według praw, w których wiązania tworzą się i ulegają rozerwaniu, prowadzi to do przemian jednych substancji w inne. Nazywane jest to reakcjami chemicznymi.

Zarówno fizyka, jak i chemia przenikają się nawzajem, nie zawsze więc łatwo jest ustalić, które zagadnienie należy, do której dziedziny. Obydwie te nauki są centralnymi dziedzinami wiedzy przyrodniczej. Wspólnie stanowią one podstawę dla innych nauk przyrodniczych: geografii, biologii, metalurgii i innych.

Głównym zadaniem chemii jest badanie substancji i ich przemian, w których z dwóch substancji powstaje jedna. Współcześnie próbuje się wyjaśnić te zagadnienia na poziomie cząsteczkowym. Ale chemia szuka także zależności pomiędzy właściwościami, składem a strukturą atomową.

Budowa świata i substancji, które otaczają nas na co dzień, jest zależna od chemicznych i fizycznych właściwości. To, że na przykład drewno pali się po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury, ponieważ zawarta w nim celuloza jest polimerem, który ulega spontanicznemu utlenieniu (jak i cała reszta zależności) determinowane, jest przez powłoki elektronowe, które otaczają jądro atomowe. To pokazuje, że chemia nie zajmuje się funkcjonowaniem jąder tylko zjawiskami elektronowymi. Wyjątek stanowi chemia jądrowa.

Obecnie chemia to nauka przede wszystkim opierająca się na nieustannych eksperymentach, lecz jest pozbawiona magiczno–mistycznej otoczki, która towarzyszyła alchemii. Jej podstawę stanowią reakcje chemiczne, które są przeprowadzane w kontrolowanych warunkach w laboratoriach.

Chemia ma swoje pocz�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.