Enklawa

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Enklawa, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Enklawa to pojęcie z dziedziny geografii. Enklawą nazywamy terytorium, które jest ze wszystkich stron otoczone powierzchnią lądową należącą do innego kraju. Z kolei, jeśli to terytorium stanowi fragment któregoś z państw, wtedy nazywamy go eksklawą. Można to zrozumieć na następującym przykładzie. San Marino jest enklawą we Włoszech, z koli gmina Campione jest enklawą w Szwajcarii, lecz także stanowi eksklawę państwa włoskiego.
Pojęcie „enklawa” można także utożsamiać z taką sytuacją, gdy obszar jednego typu otoczony jest obszarem innego typu. Przykładem takiej sytuacji jest na przykład las typu liściastego, na którego terenie rośnie las typu iglastego.
Enklawy stanowią niezatarte dziedzictwo historyczne oraz polityczne. Jednakże część enklaw stało się nimi jedynie jako efekt na przykład zmiany biegu rzeki. Życie oraz funkcjonowanie w enklawie może być niezbyt wygodne oraz ograniczone ze względu na oddzielenie enklawy od obszaru macierzystego. Z tego względu państwa, których enklawa jest własnością, muszą zadbać o odpowiednie warunki do życia dla mieszkańców na tym terenie. Podejmują więc szereg aktywności, na które zaliczają się stosunkowo proste sprawy, lecz naprawdę niezbędne. Są to umowy określające kwestie dostawy energii czy usługi publiczne dla społeczeństwa oraz przepływ osób. Najlepiej pod tym względem, a szczególnie pod względem przepływu osób, sytuacja wygląda na kontynencie europejskim. W Europie funkcjonuje strefa Schengen, więc przepływ osób jest swobodny i nie generuje żadnych większych problemów tego typu. Z kolei w Azji zdarza się, że enklawy są najczęściej przedmiotem sporów o terytorium. Do niektórych enklaw łatwiej jest się dostać od strony innego państwa. Taka sytuacja występuje zwłaszcza na terenach górskich. Może też się zdarzyć, że jedyną drogą prowadzącą do danej enklawy jest ta, która przechodzi przez obce terytorium. Przykładem może być miejscowość Hyder na Alasce. Jedna jedyna droga, która pozwala się dostać do tego miasta, przebiega przez powierzchnię Kanady. Natomiast do Kleinwalsertal, doliny w Vorarlbergu w Austrii można się do

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.