Filozofia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Filozofia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Filozofia

Słowo filozofia pochodzi od greckiego φιλέω, które oznacza kochać, lubić, miłować oraz też z tego języka σοφία, oznaczającego mądrość. W dosłownym tłumaczeniu rozumiemy to jako umiłowanie mądrości. Filozofia to regularne i krytyczne rozważania na temat podstawowych idei oraz problemów, które dążą do poznania ich istoty oraz do zrozumienia świata.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) filozofia
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) filozofii
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) filozofii
Biernik (Kogo? Co? Widzę) filozofię
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z filozofią
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o filozofii
Wołacz (O!… witaj!) filozofio

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) filozofie
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) filozofii
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) filozofiom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) filozofie
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z filozofiami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o filozofiach
Wołacz (O!… witajcie!) filozofie

Synonimy: doktryna, nauka, sposób myślenia, podejście, pogląd, koncepcja, postawa, punkt widzenia, światopogląd.

Pojęcie filozofia pojawiło się już około V wieku przed naszą erą w Grecji. Początkowo rozumiano ją jako szeroko pojętą ciekawość intelektualną oraz poszukiwanie wiedzy. Dokładniejsze znaczenie temu słowu nadali Sokrates, Platon oraz Arystoteles. Uważali oni, że celem filozofii powinna być teoria, czyli poznanie prawdziwej rzeczywistości, od wiedzy przemijającej i praktycznej.

Filozofia stawia określone cele, więc można ją ujmować jako przedsięwzięcie poznawcze podobne do nauki lub jako formę samowiedzy, przemiany tożsamości. Obie te definicje filozofii przenikają się w codziennym życiu wielu filozofów.

Zadaniem naukowej filozofii jest poznanie prawdziwie poznanie danego przedmiotu. Z tej definicji obecnie wywodzi się wiele dyscyplin naukowych. Leszek Kołakowski podzielił filozofię, ze względu na cele poznawcze:

• Podejście tradycyjne – filozofia jest tutaj ogólną nauką, która wykracza poza każdą z dyscyplin szczegółowych. Pod uwagę bierze osiągnięcia poszczególnych nauk, łączy je, co pozwala na pełny ogląd świata.
• Podejście transcendentalne – filozofia to odrębna dyscyplina. Nie opiera się na innej nauce i nie opiera się na żądnych niepodważalnych założeniach.
• Podejście scjentystyczne – wartość poznawcza to nauki ścisłe i przyrodnicze. Razem z wykształceniem poszczególnych dziedzin nauki, filozofia powinna zanikać i być zastępowaną przez myślenie naukowe.
• Podejście funkcjonalne – filozofia to jedna z form formułowania poglądów na świat. Ten punkt widzenia nie jest ani ogólny, ani uprzywilejowany.

Filozofia rozumiana jako oświecenie to nastawienie podmiotu na przemianę. Ma być to forma samowiedzy, środkiem przemiany i formą terapii.

Zmiany w sposobie filozofowanie określa się mianem paradygmatów. Jest to zbiór pojęć oraz teorii,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.