Kryzys

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kryzys, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Definicja słowa „kryzys”:
– Według T. Iwanka „Kryzys to okres przełomu, przesilenia. To okres, w którym mają zajść decydujące zmiany”.
– To także natłok konfliktów, napięć, dezorganizacja. Kryzysem można nazwać każdą sytuację, która w istotny sposób wpływa na życie jednostek, grup społecznych lub narodów.
– Do kryzysów zalicza się wojny, konflikty zbrojne, epidemie, pożary, klęski ekologiczne. Mówi się także o kryzysach dotyczących jednostek – takich jak choroby, rozwody, konieczność podejmowania trudnych decyzji związanych z wyborem zawodu.
– Obecnie często mają miejsce kryzysy ekonomiczne. Kryzysy ekonomiczne są trudne do przewidzenia i niełatwe do opanowania. Kryzysy powstają na ogół wtedy, kiedy następuje deregulacja rynku. Jednym z najbardziej dotkliwych kryzysów jest kryzys finansowy. Ma on miejsce wówczas, kiedy na rynku finansowym pojawiają się spore zakłócenia. Przejawiają się one między innymi spadkiem cen aktywów, a także upadłością instytucji o charakterze finansowym i niefinansowym. Kryzys finansowy przyczynia się do tego, że rynki nie mają zdolności do alokowania kapitału w gospodarce. Najczęściej mówi się o kryzysie bankowym, walutowym, a także zadłużeniowym. Wszystkie wiążą się ze sobą. Powiązania te stają się bardziej intensywne, kiedy dochodzi do globalizacji lub integracji rynków finansowych. Kryzys bankowy to taki, który występuje wówczas, kiedy znaczna część sektora bankowego traci płynność, a pozycja kapitałowa banków ulega pogorszeniu. Dość często jest on utożsamia

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.