Ksylitol

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ksylitol, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Ksylitol to inaczej cukier brzozowy. Jest zredukowaną pochodną ksylozy, organicznym związkiem chemicznym o słodkim smaku. Jest stosowany od lat w przemyśle spożywczym. Jest zaklasyfikowany do grupy polioli, czyli węglowodanów o wolniejszej wchłanialności w przewodzie pokarmowym. Jest zatem inaczej metabolizowany w organizmie człowieka niż używany na masową skalę cukier. Po spożyciu nie dochodzi do fermentacji ani trawienia w jamie ustnej. Dzieje się to dopiero później – ksylitol częściowo wchłania oraz metabolizuje wątroba, a fermentacja zachodzi za sprawą bakterii znajdujących się w jelicie grubym.

Ksylitol to w ostatnim czasie bardzo popularny zamiennik zwykłego białego cukru, głównie z powodu tego, iż jest uważany za zdrowszą opcję w diecie. Masowo wykorzystuje się go do produkcji cukierków, past do zębów oraz gum do żucia, ponieważ nie wykazuje działania próchnicotwórczego. Jest promowany jako słodzik odpowiedni dla dzieci, które są szczególnie narażone na próchnicę.

Ze względu na jego niższy indeks glikemiczny oraz kaloryczność reklamowany jest jako polecany dla osób z insulinoopornością, nadmierną masą ciała oraz dla diabetyków. Ksylitol w smaku odbierany jest jako słodszy od cukru, co ma związek z jego budową cząsteczkową, dzięki której zdolny jest do większego pobudzania receptorów występujących na języku.

Początkowo substancja ta pozyskiwana była jedynie z kory brzozy, teraz jednak, w miarę rozwoju zapotrzebowania na ksylitol oraz wykorzystania nowszych metod, możliwe stało się uzyskiwanie go również z kukurydzy. Najczęściej na rynku dostępne są: ksylitol brzozowy pochodzący z Finlandii oraz ksylitol kukurydziany, pochodzący z Chin. To właśnie w Chinach na masową skalę uruchomiono pozyskiwanie ksylitolu z kukurydzy.

Synonimem ksylitolu jest cukier brzozowy.

Odmiana przez przypadki słowa „ksylitol”:

Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – ksylitol
Dopełniacz (kogo? czego?) – ksylitolu
Celownik (komu? czemu?) – ksylitolowi
Biernik (kogo? co?) – ksylitol
Narzędnik (z kim? z czym?) – ksylitolem
Celownik

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.