Miażdżyca

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Miażdżyca, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Miażdżyca jest popularnie nazywana arteriosklerozą. Obejmuje zmiany degeneracyjno – martwicze i włókniste ścian tętnic, które rozwijają się ogniskowo i postępują przewlekle doprowadzając do zwężenia naczyń tętniczych.
Choroby układu krążenia należą do najczęstszych chorób współczesnej cywilizacji i są przyczyną 1/3 zgonów na świecie. Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach wysoko rozwiniętych, aczkolwiek w ostatnich latach ich udział w ogólnej umieralności powoli maleje. Szacuje się, że w Polsce dolegliwości z powodu tych chorób odczuwa 4,5-5 mln osób, w tym ok. 3,5 mln to chorzy na nadciśnienie tętnicze a 0,8 mln – chorzy na niedokrwienną chorobę serca. Dane szacunkowe oparte na różnych badaniach wskazują na jeszcze większe rozpowszechnienie choroby nadciśnieniowej, sięgające nawet połowy dorosłej populacji naszego kraju. Wprawdzie manifestacja objawów chorobowych najczęściej występuje w starszych grupach wieku, to często choroby te zaczynają się już w dzieciństwie, wraz z początkami miażdżycy w naczyniach. Konsekwencje zdrowotne chorób układu krążenia, jak i olbrzymie koszty wynikające z zapadalności na te choroby są jednym z powodów podejmowania różnych działań zmierzających do zmniejszenia zachorowalności i umieralności powodowanych tymi schorzeniami.
Zapobieganie chorobom układu krążenia polega na diagnozie i modyfikacji najważniejszych spośród kilkuset dotychczas znanych i opisanych czynników zagrożenia choroby wieńcowej, choroby nadciśnieniowej i chorób naczyń mózgowych, w ramach dobrze przygotowanych i właściwie wdrożonych programów profilaktycznych.
Światowa Organizacja Zdrowia określa chorobę wieńcową jako ostre lub przewlekłe zaburzenia czynności mięśnia sercowego zależne od bezwzględnego lub względnego upośledzenia jego ukrwienia. Przyczyną zaburzeń tego rodzaju oprócz zmian miażdżycowych mogą być procesy patologiczne. Jeszcze do niedawna uważano, że choroba ona wyłącznie u osobników w starszym wieku i że medycyna nie ma na nią żadnego wpływu. Obecnie wiadomo, że choroba ta powstaje nie tylko u osób starszych, stwierdza się ją również u osobników młodych, czasami również u dzieci.
Zmienione chorobą tętnice są poskręcane, nierówne, zwężone lub rozszerzone, często twarde. Powstałe złogi przybierają postać blaszek, które stają się coraz grubsze. Tętnica stopniowo zatyka się, zmniejsza się przepływ krwi i w końcu przeszkoda wypełnia całkowicie tętnicę. Postępujące w tej chorobie niedotlenienie powoduje bóle wysiłkowe, które w

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.