Polityka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Polityka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Termin polityka może być używany w różnym znaczeniu. Można mówić o polityce zdrowotnej, polityce firmy, polityce państwa, bezpieczeństwa, personalnej, rolnej, społecznej.
Politykę rozumie się jako społeczną przestrzeń, w której funkcjonują podmioty polityczne. Można ją określić biorąc pod uwagę jej zakres przedmiotowy. Polityka stanowi ład konstytucyjny, czyli zbiór norm, określających zachowania władzy. Normy te nie są niezmienne, są ustanawiane przez polityków. Politykę rozumie się także jako system, w którym działają organizacje polityczne. Główną formą organizacji politycznej jest państwo, okrzesane jako zbiór instytucji, które posiadają środki przymusu w odniesieniu do określonego terenu i ludności. Polityka oznacza również działanie, zmierzające do zdobycia i utrzymania władzy. Prowadzenie polityki opiera się na podejmowaniu decyzji.

Synonimy: strategia, doktryna, koncepcja, stanowisko, sposób, nastawienie, poglądy, myśl, teoria, działalność polityczna, program

Odmiana przez przypadki:
M. polityka/polityki
D. polityki/polityk
C. polityce/politykom
B. politykę/polityki
N. polityką/politykami
Msc. polityce/politykach
W. polityko/polityki

Polityka odgrywa istotną rolę w życiu krajów, narodów, określonych grup społecznych, wiekowych, zawodowych. Od tego, kim są rządzący, zależy jakość życia mieszkańców danego kraju, perspektywy jego rozwoju. Z polityką wiąże się termin: kultura polityczna, która składa się z kilku komponentów.

Pierwszy z nich to zainteresowanie polityką, wiedza o niej i znajomość faktów politycznych. Kształtowanie tego komponentu ma miejsce pod wpływem doświadczeń w środowisku pracy oraz obcowaniu z instytucjami systemu politycznego i zdobywanie wiedzy naukowej. Pierwszy wymiar kultury politycznej nazywa się komponentem poznawczym. Jest on składnikiem sfery subiektywnej i znajduje wyraz w wypowiedziach n tematy związane z polityką. Drugi wymiar kultury politycznej to wartości lub systemy wartości, które odnoszą się do systemu politycznego. Na kształtowanie tego wymiaru wpływa tra

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.