Prokrastynacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Prokrastynacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Prokrastynacja oznacza chorobliwą tendencję do odkładania czynności na później. Pochodzi od łacińskiego słowa „procrastinatio”, oznaczającego „zwłokę” oraz „odroczenie”. Prokrastynacja może zachodzić w różnych dziedzinach życia. Dzięki odraczaniu rozpoczęcia wykonywania danej czynności, przez pewien czas dochodzi do poprawy nastroju (osoba czuje ulgę, że nie musi teraz myśleć o działaniu i podejmować jakichś kroków). W czasie, gdy przekłada się na później zadania do wykonania, wykonuje się przyjemniejsze czynności. Kiedy jednak jednostka uświadamia sobie, że zostało już niewiele czasu, odczuwa duży stres lub strach, który wynika ze zrozumienia, że na poprawne i dokładne wykonanie czynności może się nie powieść. Prokrastynacja jest zatem mechanizmem, w ramach którego osoba odracza zamierzone działanie, równocześnie zdając sobie sprawę z tego, że w taki sposób jedynie pogarsza sytuację.

Prokrastynacja może przybierać różne formy – od łagodnych do bardzo poważnych, utrudniających funkcjonowanie. Zazwyczaj wynika z próby uniknięcia negatywnych emocji – zadanie, które ma być wykonane, jest znacznie mniej przyjemne niż zastępcza czynność, którą wykonuje się w chwili obecnej, z kolei wizja przyszłych negatywnych konsekwencji związanych z brakiem czasu na wykonanie odkładanego zadania wydaje się bardzo odległa. Prokrastynowanie jest charakterystyczne również dla perfekcjonistów, którzy przez takie działanie chronią poczucie własnej wartości – ze względu na chęć wykonania danego zadania w sposób idealny, mają świadomość, że są duże szanse na niepowodzenie.

W przypadku występowania skrajnych, patologicznych form prokrastynacji zaleca się pójście na terapię. Większość osób zmaga się jednak z łagodniejszymi formami prokrastynacji, z którymi mogą pracować samodzielnie, poprzez rozpisywanie zadań do wykonania oraz dzielenia je na mniejsze części.

Synonimami do słowa „prokrastynacja” są: zwlekanie, odraczanie, opóźnianie, przekładanie

##Odmiana słowa „prokrastynacja” przez przypadki:

Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – prokrastynacja
Dopełniacz (kogo? czego?) –

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.