Stres

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Stres, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Stres
Stres jest naturalną reakcją organizmu na różnego rodzaju zdarzenia, sytuacje i doświadczeniu. Najczęściej wynika on z negatywnych i nieprzyjemnych zdarzeń. Jednakże może on działać zarówno deprymująco, jak i mobilizująco. Mimo wszystko stres, który nieustannie nam towarzyszy wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) stres
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) stresu
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) stresowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) stres
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze stresem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o stresie
Wołacz (O!… witaj!) stresie

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) stresy
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) stresów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) stresom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) stresy
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze stresami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o stresach
Wołacz (O!… witajcie!) stresy

Synonim:
Stres jako denerwowanie się przed czymś: emocje, napięcie, nasilenie emocji, nerwy, niepokój, obawa, podenerwowanie, przejęcie, strach, sztywność, trema, wzburzenie, zdenerwowanie.

Stres jako odczuwanie strachu: asekuranctwo, bojaźliwość, cykor, fobia, histeria, lęk, niepokój, obawa, panika, popłoch, poruszenie, przerażenie, postrach, strach, trema.

Stale występujące stresory (czyli bodźce stresowe) albo przedłużający się stres są negatywne dla organizmu człowieka. Wyczerpuje on jego siły, a sam stres szkodzi zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu zdrowiu.
Termin dysters w psychologii, oznacza stres o takim natężeniu, że aż stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia.

Pierwszą fazą reakcji organizmu na stres jest zmobilizowanie go w celu zwiększenia wydolności funkcji poznawczych. Kolokwialnie mówiąc organizm próbuje ”ogarnąć sytuację”. A więc umiarkowana ilość stresu działa pozytywnie i mobilizująco. Pobudza on do działania i motywuje. Pomaga to rozwiązać trudne zadanie albo zaleźć wyjście z sytuacji.
Podczas wzrostu poziomu stresu, w drugiej fazie, metody z pierwszej fazy nie działają. Pojawia się krytyczna reakcja na stres. Działa demotywująco na człowieka, ukazują się lęk, frustracja.
Trzecią fazę charakteryzuje tak zwana chęć obrony, którą mogą przedstawiać ucieczka lub wycofanie się przed stresującą sytuacją. Powoduje to wycofanie się z realnego ś

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.