Tolerancja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Tolerancja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Tolerancja jest jednym z najważniejszych zjawisk społecznych i cechą ludzkiego postępowania. Jest to postawa lub zachowanie, które polega na uznawaniu praw innych ludzi do posiadania własnych przekonań, poglądów, postaw sprzecznych z naszymi, nisko przez nas ocenianych. Tolerancja to także szacunek dla cudzych opinii, wyrozumiałość.

Synonimy: wielkoduszność, akceptacja, wyrozumiałość, życzliwość, zgoda, pobłażanie

Antonimy: nietolerancja

Odmiana przez przypadki:
M. tolerancja
D. tolerancji
C. tolerancji
B. tolerancję
N. tolerancją
Msc. tolerancji
W. tolerancjo

Etymologicznie wyraz tolerancja oznacza znoszenie czyjegoś usposobienia i pierwotnie oznaczał dopuszczenie przez władzę do istnienia innych przekonań religijnych w podbitych krajach. W średniowieczu znaczenie tego pojęcia uległo rozszerzeniu i obejmowało również nieinterweniowanie w życie i przekonania drugiego człowieka oraz niestosowanie wobec niego przemocy i siły.
Wyróżnia się tolerancję religijną jako prawo do wierzenia i niewierzenia w Boga, światopoglądową oznaczającą prawo do wyznawania określonego i wybranego przez siebie światopoglądu oraz filozofii i intelektualną, oznaczająca szacunek dla cudzych poglądów. Tolerancja religijna w Polsce miała silne tradycje. W XV wieku znajdowali tu schronienie wygnani z Hiszpanii Bracia Czescy i protestanci z Europy Zachodniej.

Tolerancja była ceniona już przez starożytnych, jednak historia powszechna pokazuje, że na przestrzeni wieków brak tolerancji był powszechny we wszystkich regionach. Żydzi gardzili gojami, chrześcijanie prowadzili wojny z wyznawcami innej wiary, faszyzm i komunizm doprowadziły do śmierci tysięcy osób. Polska przez długi okres była państwem tolerancyjnym. W naszym kraju znajdowały schronienie osoby prześladowane z różnych powodów przez rodaków lub współwyznawców. Polskie akty prawne świadczą o tym, iż w naszym kraju obowiązywał szacunek dla wyznawców innych religii czy poglądów politycznych. Przykładowo w 1658 roku wygnano arian z kraju, jednak w 1773 roku sejm zniósł większość ustaw dyskryminujących różnowierców. Konstytucja 3 maja przyznała mniejszościom wyznaniowym pe�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.