Tren

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Tren, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

TREN

POCHODZENIE (ETYMOLOGIA)
– Słowo „tren” w znaczeniu utworu literackiego wywodzi się z języka łacińskiego „threnus”, następnie wyewoluowało do języka greckiego „θρέομαι” („thrḗnos”), co tłumaczymy na parę wyrazów „głośno płakać”.
– W kontekście elementu ubioru „tren” wywodzi się z języka francuskiego i słowa „traîne”, co oznacza „ciągnąć/wlec [coś] za sobą”

„Tren” to rzeczownik, rodzaju męskiego.

DEFINICJE
1. W literaturze „tren” to gatunek utworu lirycznego o charakterze żałobnym. Jest zawsze poświęcony zmarłej osobie. Autor opłakuje kogoś, przytacza zalety, podkreśla swą boleść utraty i odczuwaną niesprawiedliwość. Tren jest bardzo osobisty, pozwala przelać na papier wszelkie emocje, które towarzyszą komuś po stracie kogoś bliskiego. Tren to pieśń lamentacyjna o charakterze elegijnym. Głównym celem autora piszącego tren jest ukazanie zmarłej/zmarłego w jak najlepszym świetle, uwypuklając cnoty i zalety, aby podkreślić wyjątkowość tej osoby. Ma to spotęgować poczucie smutku oraz straty.

– Skąd pochodzą treny?
Gatunek ten ma swoje korzenie w starożytnej Grecji i Rzymie (wywodzi się z poezji funeralnej), w których prekursorami owych utworów byli między innymi Pindar, Simonides z Keos, Newiusz i Owidiusz. Forma trenów była też znana w poezji hebrajskiej („Treny Jeremiasza”/„Lamentacje Jeremiasza”). Była to jedna z ksiąg Starego Testamentu w Biblii hebrajskiej. W późniejszych epokach humaniści poeci przejęli ten gatunek i go upowszechnili. W Polsce najpopularniejszym twórcą wielu trenów był oczywiście Jan Kochanowski, który po śmierci swojej córki (Urszuli) stworzył cały cykl utworów tego gatunku. Innymi polskimi pisarzami byli piszącymi treny byli: Krzysztof Kamil Baczyński, Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Władysław Broniewski, Anna Kamieńska, Stanisław Grochowski, Daniel Naborowski i Zbigniew Morsztyn.

– Jak wyglądał tren Kochanowskiego?
Można powiedzieć, że Jan Kochanowski jest autorem najbardziej kojarzony właśnie z trenami. W roku 1580 autor wydał cykl „19 Trenów”, które miały wyrazić żal z powodu śmierci Urszulki. Utwory miały swój określony porządek – były podz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.