Ustawa

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ustawa, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Ustawa
Czym tak właściwie jest ustawa?
Ustawa jest aktem normatywnym, czyli tekstem, które będą sformułowane w tak zwanym języku prawnym a ich zapis jest w postaci przepisów. Ustawa ma charakter ogólny oraz obowiązuje on powszechnie. Ustawy są także abstrakcyjne, czyli nie dotyczą jedynie jednego podmiotu i określonej okoliczności, lecz wielu podmiotów oraz powtarzalnych okoliczności. Kiedyś ustawy miały charakter indywidualny, na podstawie doktryny o jednolitości władzy państwowej, natomiast po 1989 roku odeszło się od tego. Natomiast Niemcy są przykładem państwa, w którym Konstytucja zakazuje wydawania ustawy o charakterze indywidualnym.
Ustawy są uchwalane przez najwyższe organy państwowe posiadające władzę ustawodawczą, którym jest najczęściej parlament. Są one aktem prawnym, który jest podstawowy. Ustawy posiadają także tak zwane uszczegółowienia, które dotyczą regulacji ustawowych. Charakteryzują się one tym, że mają niższy stopień niż ustawy. Moc prawna jaką posiada ustawa jest niższa między innymi od konstytucji, lecz także od umów międzynarodowych. Jest to jedyny akt prawny, którym istnieje możliwość uregulowania każdej sprawy.
Aby doszło do uchwalenia określonej ustawy, Sejm musi ją przegłosować, czyli za ustawą musi być większość posłów a do głosowania musi dojść z udziałem minimum połowy liczy posłów, jaką określa konstytucja, czyli 230 osób. Po pozytywnym przegłosowaniu ustawa trafia do Senatu, który ma 30 dni, aby podjąć jedną z trzech decyzji: przyjęcie bez zmian, uchwalenie poprawki bądź uchwalenie odrzucenia w całości. W przypadku gdy ustawa zostanie przyjęta bez zmian, uznaje się ją jako uchwaloną, natomiast gdy dojdzie do uchwalenia poprawek bądź uchwalenia odrzucenia w całości jest ona kierowana znowu do Sejmu, który ma prawo do odrzucenia decyzji Senatu, jeżeli posiada bezwzględną większość głosu oraz przy głosowaniu obecna jest minimum połowa liczby posłów, jaką określa Konstytucja. Po przejściu tego etapu ustawa jest przedstawiana przez Marszałka Sejmu, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, który może podpisać przez 21 dni ustawę bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbad

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.