Błędy ortograficzne

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Błędy ortograficzne, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Błędy ortograficzne to prawdziwa zmora czasów współczesnych. Sam nie uważam się za jakiegoś poliglotę najwyższych lotów, ale jeżeli zdarza mi się czytać teksty, gdzie jest więcej błędów ortograficznych aniżeli samego tekstu, to włącza mi się tryb nerwusa i zastanawiam się „nosz jakim cudem można być takim impotentem ortograficznym?” Jak się okazuje, można i niektórym idzie to naprawdę świetnie.
Jednak monologami zajmiemy się kiedy indziej, teraz pokrótce wyjaśnimy, czym my w ogóle nazywamy ów błąd ortograficzny.
Błąd ortograficzny – polega najczęściej na błędnym zapisie wyrazu, złamaniu zasad pisowni konkretnych głosek czy odmian pisowni (np. rz i ż, ch i h, ó i u), wpływa to wydatnie na odbiór tekstu czytanego, a także może świadczyć o braku znajomości zasad pisowni języka polskiego. Sporadycznie w takich przypadkach u osób stwierdza się dysleksję, co znaczy, że ktoś po prostu ma problemy z pisownią (mała dygresja, bardzo się cieszę, że poradnie jednak takie zaświadczenia wystawiają coraz rzadziej, bo często było to ogromne pole do nadużyć).
Jakie wyróżniamy najczęściej popełnianie błędy ortograficzne?
Oczywiście na samym szczycie tego rankingu (jakby mogło być inaczej) pisownia wyrazów z ch i h, rz i ż, u i ó.

Powiedzieć, że to jest zmora polonistów i coś, co spędza młodym ludziom sen z powiek, to jak nic nie powiedzieć. Mamy przecież masę reguł, ale także wyjątków, które mogą zrobić w szarych komórkach korkociąg, nie zmienia to ciągle faktu, że błędy z tymi głoskami są najczęściej popełnianymi. Kiedyś czytałem takie badania, ale dosyć dawno (z 3 lub 4 lata temu), że błędy z tej kategorii mogą stanowić nawet 70% wszystkich błędów zaliczanych do ortograficznych. To mówi chyba samo za siebie. Kilka przykładów zdań, które pisane są w sposób błędny:
I „Gdyby kuzka nie skakała to by nużki nie złamała.” => Mamy tu błędy związane z pisownią u – wyrazy, w których ó wymienia się na o piszemy przez ó, a więc poprawnie powinno być kózka i nóżka.
II „Mój pżyjaciel jest moim największym drogowskazem” => Błąd związany z pisownią rz, tutaj stosujemy zasadę ze spółgłoską, konkretnie p, po której zawsze będziemy pisać rz, w drodze wyjątków nie zapisujemy wyrazu przez ż, tylko przez sz, np. pszenica.
III „Holera wie, czy ten chak jest jeszcze do naprawienia.” => Dwa błędy to oczywiście cholera i hak, tutaj jak widzimy oba słowa zaczynają się od ch i h, w żadnym z tych przypadków nie możemy stosować konkretnej reguły zapisu, więc tu należy to pamiętać.
Błędów tych można byłoby wymieniać bez końca, ale mniej więcej wiadomo, o jakie błędy chodzi, więc przechodzimy do drugiej części najczęściej spotykanej grupy błędów ortograficznych.
Błędna pisowni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.