Zasady Pisowni Nie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Zasady Pisowni Nie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Zasady pisowni cząstki „nie”
Poniżej zamieściłam wszystkie najważniejsze zasady pisowni „nie” z m.in. rzeczownikami, przymiotnikami, czasownikami, zaimkami, imiesłowami, przysłówkami. Myślę, że zostały przedstawione w prosty, przejrzysty i w pełni zrozumiały sposób. Umieściłam również wiele przydatnych przykładów.
1. Pisownia „nie” z rzeczownikami:

– Z rzeczownikami „nie” piszemy łącznie, np.: niepokój, nieporządek, nieszczęście, nieurodzaj, nieprzyjaciel.
– Z rzeczownikami „nie” piszemy łącznie w doraźnie utworzonych wyrazach, np.: nieksiążka, niekorektor, nierobotnik, niegruszka.
– Z rzeczownikami „nie” piszemy łącznie, jeśli kończą się one na –enie, -anie, -cie, np.: niepalenie, nieśmiecenie, niemycie, niewykonanie, niesprzątanie, nieodkurzanie, niepicie, nieczytanie, niepisanie, nieuczenie, niewąchanie.
UWAGA!!! Wyjątek:
•„Nie” piszemy osobno, kiedy „nie” jest wyraźnym przeciwstawieniem, np.: nie gruszka, ale jabłko; nie komputer, ale laptop; nie drzewo, ale krzew; nie trawa, ale siano.
•„Nie” piszemy osobno, kiedy drugi człon przeciwstawienia piszemy wielką literą. Dodatkowo należy pamiętać, że pomiędzy drugim członem, a cząstką „nie” zapisujemy również łącznik, np.: nie–Francuz, nie–Polak, nie–Anglik, nie–Europejczyk, nie–Belg, nie–Japończyk, nie–Rosjanin.
2. Pisownia „nie” z przymiotnikami:
– Cząstkę „nie” piszemy łącznie z przymiotnikami, np.: niedobry, nieprzyjacielski, niehojny, niemiły, nieładny, niegłośny, niecichy, niewidzialny, nieciekawy, niesympatyczny, nieambitny, niepracowity.
UWAGA!! Wyjątek: cząstkę „nie” piszemy rozłącznie z przymiotnikami, gdy:
– Cząstka „nie” jest wyraźnym przeciwieństwem, np.: nie ładny, ale brzydki; nie szybki, ale wolny; nie miły, ale przemądrzały; nie chudy, ale gruby; nie ciekawy, ale nudny; nie pracowity, ale leniwy.
– Drugi człon przeciwstawienia piszemy wielką literą. Pamiętajmy, że wówczas pomiędzy drugim członem a cząstką „nie” piszemy łącznik, np.: nie–Mickiewiczowski, nie–Tuwimowski, nie–Andersenowski.
– Przymiotniki są przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym, np.: nie najlepszy, nie lepszy, nie więcej, nie najwięcej, nie chudszy, nie najchudszy, nie ładniejszy, nie najładniejszy, nie mądrzejszy, nie najmądrzejszy.
3. Pisownia cząstki „nie” z imiesłowami:
Imiesłowy dzielimy na: przymiotnikowe (kończące się na –ny, -ty, -ący) oraz przysłówkowe (kończące się na –łszy, -wszy, -ąc).
– Z imiesłowami przymiotnikowymi cząstkę „nie” piszemy łącznie, np.: nieposprzątany, nienapisany, niemyjący, nieczytający, niemyślący, niepytany, nieuprzątnięty.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!