Zdania Nadrzędne

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Zdania Nadrzędne, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Zapewne zastanawiacie się czym są zdania nadrzędne, ja również i dlatego przeszukałem wszystkie dostępne mi źródła, aby to tutaj opisać i żebyście zrozumieli to, przynajmniej dla mnie, trudne zagadnienie. Żeby opisać wam to jak najlepiej chciałam nawet pójść do biblioteki, ale są one aktualnie pozamykane z powodu panującej pandemii wirusa. Zostałam wiec z Internetem, jedynie że on również padnie, a nigdy nie wiadomo, co będzie jutro. Tak wiec poniższe informacje zebrałam głównie z Internetu, częściowi z mojej pamięci ze szkoły i częściowo z książek i repetytoriów, które miałam ja i moi przyjaciele, którzy byli na tyle mili że mi je udostępnili na kilka dni. Zaczniemy od tego czym jest w ogóle zdanie. Wydawać by się mogło ze to całkiem łatwe zagadnienie, ale lepiej je tutaj wytłumaczyć, później napiszę definicje zdania podrzędnego i nadrzędnego, bo powinno się je jeść razem, jak chleb z masłem. Wytłumaczę jak czym są te zdania, co się z nimi robi, jak używa i kiedy, gdzie występują, jak się je od siebie rozdziela lub też nie. Wszystko znajduje się poniżej, wyodrębnione pomniejszymi tytulikami.

Definicja zwykłego zdania
Tak wiec zdanie sobie proszę wyobrazić to kilka lub kilkanaście wyrazów połączonych w jedno, czyli w jedno zdanie. Proste prawda? W zdaniu powinno być orzeczenie, czyli czasownik, żeby owo zdanie móc nazywać zdaniem, bo zdanie bez orzeczenia to nie zdanie. Takie każde zdanie należy rozpocząć wielką literą i kontynuować małymi, jedynie że nastąpi gdzieś wyjątek, ale my o nich tutaj mówić nie będziemy. Zdanie też można zakończyć wykrzyknieniem lub pytajnikiem, a także wielokropkiem. Zdania też można podzielić na nierozwinięte i rozwinięte. W pierwszych mamy podmiot i orzeczenie, a w drugim to samo plus określenie. Na przykład pierwsze to: Mama poszła do sklepu. Drugie to: Mama poszła do sklepu kupić zapiekanki dla dziecka.

Podział na zdania podrzędne i nadrzędne i przykłady tych zdań w zdaniach złożonych
Zdanie złożone, czyli zawierające więcej niż jedno orzeczenie/czasownik, możemy rozłożyć zawsze na zdanie nadrzędne i podrzędne.
– Zdanie podrzędne to zdanie, które dodaje więcej informacji do zdania nadrzędnego, z reguły poprzedniego, znajdującego się przed zdaniem podrzędnym. Zdanie to oddzielamy od reszty zdania złożonego, czyli zdania nadrzędnego przecinkiem, jedynie że łączy się ono ze zdaniem nadrzędnym spójnikiem przed którym przecinka nie stawiamy wtedy logiczne że go nie postawimy. Proste prawda?
– Zdanie nadrzędne, którym się tutaj zajmujemy najbardziej jest zdaniem najważniejszym z całego zdania złożonego. Tutaj dowiadujemy się głównych, najważniejszych informacji, które później uzupełn

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.