Liście jak listy – Józef Grzegorz Ratajczak – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Liście jak listy – Józef Grzegorz Ratajczak – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Kilka słów o autorze
Józef Grzegorz Ratajczak urodził się 29 lutego 1932 roku w Poznaniu. Zmarł 24 maja 1999 roku. Był polskim poetą, a także prozaikiem. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Napisał wiele tomików poetyckich. Pierwszy z nich nosił tytuł „Niepogody” i został wydany w 1957 roku. Grób poety mieści się na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.Interpretacja utworu
Wiersz „Liście jak listy” Józefa Grzegorza Ratajczaka to dzieło porównujące element przyrody z roznoszonymi tradycyjnie listami.
Utwór zaczyna się następująco:
„Liść z listem można pomylić,
aby spostrzec po chwili:
lecą liście na wszystkie strony,
a każdy – polecony”.
Autor akcentuje podobieństwo wyrazów. Zdrobniona nazwa liścia to listek, a listu z kolei – liścik. Można więc powiedzieć, że się zasadniczo pokrywają. W związku z tym Józef Ratajczak porównuje spadające jesienią z drzew liście do listów poleconych rozprowadzanych do adresatów.
Dalej:
„Wiatr tu jest listonoszem,
Odebrać listy proszę!”
Pojawia się tu upersonifikowany roznosiciel poczty. Jest to wiatr rozwiewający liście na wszystkie strony. Ponagla on sympatycznie ich adresatów do odbioru wiadomości.
Następnie:
„Co dzisiaj doniósł
liść klonu?
Jakie nowiny
zawiera liść olszyny?
A jakie listek brzozy?
Kto na polski przełoży?”.
Rozbrzmiewa w tych fragmentach ciekawość dotycząca treści przesyłanych informacji. Jako przykład podane są liście klonu, olchy, a także brzozy. Każdy z nich niesie ze sobą zaszyfrowaną wiadomość. Jest ona wyjątkowa, ale niedostępna i niezrozumiała dla człowieka. Poszukiwana jest osoba, która zna język przyrody. Mogłaby ona wytłumaczyć zainteresowanym ludziom wiadomości zapisane na liściach. Dzięki temu obserwa

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!