Ptaszki w klatce – Bajki – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ptaszki w klatce – Bajki – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Ignacy Krasicki to dostojnik kościelny, który wykazywał również zainteresowanie różnymi formami literackimi. Jego nowatorski sposób tworzenia bajek i satyr wynika z licznie pojawiających się ironii, humoru i parodii. Poprzez swoją twórczość, w sposób moralizatorski oraz edukacyjny chciał wpłynąć na społeczeństwo polskie. Dlatego też szczególnie jego bajki pisane były w sposób jasny, bez stosowania skomplikowanych struktur językowych, aby mogły one dotrzeć do każdego spośród grona odbiorców. Miały one na celu uzmysłowić istotę poruszanego tematu. Uważam, że bajka pt. „Ptaszki w klatce” poprzez zastosowaną analogię ukazuje istotę problemu niewoli społeczeństwa polskiego, z jakim to zmagali się obywatele w okresie zaborów.

„Ptaszki w klatce” to zaledwie czterowersowa bajka, jednak istotnie wymowna. Opowiada ona o dwóch ptaszkach. Stary ptak smuci się, a więc ten młodszy pyta go o powód i zwraca się ze słowami pociechy. Mały czyżyk twierdzi, że powinni cieszyć się, ponieważ w klatce mają wystarczające wygody. Posuwa się nawet o stwierdzenie, że klatka to lepsze miejsce niż pole, otwarta przestrzeń. Starszy ptak nie może jednak się z tym zgodzić, ponieważ on pamięta czasy, kiedy był wolny. Znajdując się w klatce jest w stanie porównać swoje dotychczasowe życie, to znaczy życie w klatce, z życiem na wolności. I jest całkowicie pewien, że obecna sytuacja nie jest lepsza. Jednak nie ma pretensji do młodego czyżyka, że ten nie jest w stanie go zrozumieć. Różni ich zbyt wiele, by mogli przyjąć spójną perspektywę życia wolnego i szczęśliwego. Młody czyżyk nigdy nie zaznał życia poza klatką, to właśnie w niej się zrodził. Z tego względu stan niewoli jest dla niego stanem naturalnym, ponieważ żadnego innego nie zna i nie miał okazji poznać. Inaczej sytuacja wygląda u starego, doświadczonego ptaka, który wiódł zapewne beztroskie życie na wolności, mógł podejmować samodzielne wybory i to dawało mu poczucie sprawstwa. Pamięta swoją przeszłość, a więc wyciąga wnioski, jak przykre jest przebywanie w niewoli.

Przytoczona krótka historia dwóch ptaków to analogia sytuacji Polski pod zaborami. Osoby urodzone po roku 1742 nie były w st

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.