Rozmowa – Danuta Wawiłow – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozmowa – Danuta Wawiłow – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Danuta Wawiłow była niesamowitą pisarką. Urodziła się czternastego kwietnia 1942 w Koźmodiemiansku, a zmarła dwudziestego dziewiątego maja 1999 roku w Warszawie. Była z zawodu poetką, prozaiczką, tłumaczką, autorką literatury dziecięcej i słuchowisk radiowych. W 1961 roku zadebiutowała w dwutygodniku noszącym tytuł „Współczesność”. Pierwszy tomik wierszy dla dzieci nosił tytuł ,,Rupaki”. Wydała go w 1977. Po urodzeniu córki Natalii, zaczęła pisać również wiersze dla najmłodszych. Miała dwoje dzieci: córkę Natalię Usenko (poetka, tłumaczka) i syna Kostka (muzyk i pisarz, grał w zespole Super Girl & Romantic Boys). To oni byli adresatami jej wierszy i pierwszymi czytelnikami. Pisała też książki dla dzieci ze swoim mężem – Olegiem Usenką. Kilka przykładów ich wspólnie napisanych baśni poetyckich: ,,Bajka o królewiczu”, ,,Baśń o kalejdoskopach i babie”, ,,O stu królach Lulach”. Z córką Natalią również napisała humorystyczną opowieść, która nosi tytuł ,,Wierzbowa 13”. Danuta Wawiłow została laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. Jest też autorką krótkich utworów prozatorskich dla dzieci. Jej książki znalazły się w programie nauczania w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz w lekturach szkolnych, weszły również do kanonu literatury dziecięcej. Przez najróżniejsze wydawnictwa te opowiadania oraz wiersze są nieprzerwanie wznawiane w różnych kompilacjach.
1992-1996 – były to lata, w których prowadziła Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych (w skrócie: KLAN).
Przez ostatnie lata swojego życia zmagała się z guzem mózgu. Napomknęła o swojej chorobie w jednym z ostatnich felietonów, który udało jej się jeszcze napisać.
Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.
Kilka przykładów jej niezwykłej twórczości:
– 1977 – Rupaki,
– 1978 – Strasznie ważna rzecz,
– 1982 – Bajka o stu królach Lulach,
– 1985 – Wędrówka,
– 1987 – Wiersze dla niegrzecznych dzieci,
– 1991 – Dzieci w lesie,
– 1977 – Czupiradło,
– 1979 – Nic się nie stało,
– 1979 – Chcę

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!